Kirjutas

Suvi on lähenemas ning aina enam kogub hoogu suvemööbli turg. Aiamööbel on asendamatu partner tagaaia elu nautimiseks ning valik on turul lai.
Kui neli-viis aastat tagasi osteti aeda peamiselt standardset plastmööblit, siis praegu hindavad tarbijad ka aiamööbli osas enam disaini ning materjali kvaliteeti.
Enam ei ole ka suvemööblil vaid üks kindel materjal, vaid ühel laual või toolil võib olla koos mitu erinevat. Näiteks puit ja ilmastikukindel tekstiil, wicker ja kunstpuit, alumiinium ja ilmastikukindel tekstiil jne. Samuti sobitatakse kokku puidust laud ja wicker.

  • Wicker ehk plastikpunutis ja teatud ka kui plastikust rotangmööbel. See on hästi ilmastikukindel ja lihtsalt hooldatav materjal. Eriti hästi peab mööblikomplekt vastu siis, kui on valmistatud alumiinium raamiga, sest alumiinium ei roosteta ja lisaks on palju kergem tõsta (paljud soodsad komplektid kipuvad olema terasraamiga, aga see läheb niisketes vihmastes oludes viimaks ikka roostetama). Osa plastikust punutistest näevad nii naturaalse materjali moodi välja, et tihti ei julgeta seda toodet õue panna — aga just selleks see materjal väga hästi sobib. Hooldamine ka lihtne: surveveega või/ja švammi ja õrna pesuainega üle käia. Uued trendid on naturaalset hallikat tooni punutised. Samas on hea valik klassikaline ja soliidne tumepruun, romantiline valge või beež.
  • Puidust suvemööbel kogub taas populaarsust ja just heledamates toonides ehk siis akaatsiapuidust, mis meenutab välimuselt ja omadustel tiikpuitu, aga on mitu-mitu korda soodsam.
  • Uus ja Soomes ning Rootsis juba väga populaarne betoonmööbel, mis on 60% kergem kui traditsioonilisest betoonist, sest on valmistatud loodusliku džuudi- ja kanepikiududega armeeritud kergbetoonist. Tugev ja vastupidav ilmastikukindel materjal. Peale heade omaduste on kergbetoon ka huvitava ja modernse välimusega.

Populaarne valik on eksootilisemast puidust või tekstiiliga kombineeritud metallmööbel.Puitmööblist on esile tõusnud akaatsia- või eukalüptipuidust mööbel, kuid endiselt on nõutud ka harjumuspärane männipuidust aiamööbel.

Aiamööbli valik sõltub peamiselt ikkagi inimese individuaalsest maitsest. Need, kellele meeldib põnevam materjal, eelistavad eksootilisemat (kuid ka kallimat) puitu.Samas ei pea aeda mööblit soetades muretsema, et see järgmisel hooajal enam aktuaalne ei ole, sest kvaliteetne aiamööbel peab vastu ja on trendikas vähemalt neli-viis hooaega.

Suvemööbli soetamisel on oluline ka koht, kuhu mööbel on plaanis paigutada. Aeda tasub soetada tugevam ja ilmastikukindlamast materjalist mööbel. Terrassile, rõdule või verandale sobib mööbel, mida võib soovi korral ka tubasemates tingimustes kasutada.

Terrassile ja verandale mõeldud materjalidest on enim populaarsust kogunud tehiskiust polürotangist mööbel, mis on looduslikule rotangile väga sarnane, kuid märksa odavam.

Aiamööbli juurde tasub vihma, tuule ja päikese kaitseks soetada ka varikatus. Varjualustest mugavaim lahendus on kokkupandav varikatus, mida saab ise ilma suurema abiväeta püsti panna ning kergesti teisaldada. Saadaval on ka statsionaarsemad varjualused, mis on ilmastikukindlamad ja stabiilsemad, kuid mille kangas tasub ikkagi talveks tuppa tuua.

Üldiselt tasub kogu aiamööbel talveks kuivemasse kohta paigutada, kus niiskus, külm ja päike sellele liiga ei tee.

Puitmööbel vajab hooaja alguses hooldust.

Kui mööbel on eelmistest hooaegadest olemas, peaks selle kevadel üle vaatama ning hooldama. Kõigepealt tuleb hinnata tekkinud kahjustusi – kas on hallitust või muid puiduprobleeme. Et puitmööbel säiliks ilusana, tasub problemaatilised kohad liivapaberiga käsitsi üle käia. Kui puidus on oksakohad, millest vaiku immitseb, tuleb vaik kaabitsaga eemaldada ning oksalakiga töödelda. Seejärel puhastada materjal puidu puhastusvahendiga õlist, tolmust ja muust mustusest ning ohtra veega üle loputada. Kui pind on kuivanud, tuleb puit spetsiaalse puiduõliga töödelda.

Puiduõli on mööbli jaoks sama oluline nagu kuiva nahaga inimesele kätekreem.
Õlitamine tasub ette võtta keskpäeval, kui õhuniiskus on väike. Õli on saadaval mitmes formaadis, nii pintsliga kantavalt kui ka spray-versioonina, mida on pinnale mugav kanda.

Kui tunni jooksul pärast õlitamist on mõnes kohas näha paksemat õlikihti, tuleb see puuvillase lapiga maha pühkida. Neli-viis tundi pärast õlitamist ongi mööbel jälle värske ja kasutamiskõlblik. Õlikuivatuslappi ei tohi kindlasti pärast kasutamist prügikasti visata, sest see võib ise süttida. Lapp tuleb paigutada kas tulekindlasse nõusse või veega täidetud anumasse. Sellist hooldust tasub läbi viia kord-kaks aastas.

Värvitud aiamööblit võib ka ise uuesti värvida. Protsess on sarnane vana puitakna või -ukse värvimisega – vana värv kas kuumapuhuri või kaabitsaga maha ning uus lahustil põhinev värv peale.

Rotangmööblit hooldatakse sarnaselt tavalise puitmööbliga. Rotangi puhul on kindlasti mugavam kasutada spray-pudelis puiduõli, et vahend jõuaks iga kumeruse vahele.

Plast- ja metallmööbli saab läikima.

Plastmööbli ostmisel sobivad laisemale kasutajale pigem värvilised toonid, sest valgelt pinnalt paistab iga mustusekübe välja.

Kui plast on juba mustuse sisse võtnud, on seda kätte saada keerulisem, kuid müügil on erinevaid puhastusvahendeid, mis mustuse materjalist «ära söövad».

Ka plastmööbli peab talveks kindlasti kuivemasse kohta tooma, sest külm temperatuur, UV-kiirgus ja niiskus muudavad materjali rabedaks.

Kui metallmööblile on tekkinud roosteplekid, siis tuleb need rooste eemaldusvahendiga puhastada ning pind metallivärviga katta. Osa värve (näiteks Hammerite) võib ka otse vähesele roostele kanda.

Usume,et meie valikust leiab iga klient endale mõistliku hinnaga tooted ning seda veel lisaks tasuta transpordi ja tagastusega.

etEstonian